Przejdź do treści
Nie masz konta?
Zarejestruj się i zdobywaj wyjątkowe nagrody!

Dom Russova

Dom Russova to budynek w stylu neobarokowym zbudowany jako kamienica, który znajduję się na rogu ulic Preobrażeńskiej i Sadovay. Został on zbudowany w latach 1897-1900 na zamówienie honorowego obywatela Odessy – Aleksandra Russova. Budynek jest niezwykle pięknie zdobiony z elementami klasycystycznymi. Zewnętrzne ściany mają zielonkawo-białe kolory. Można zauważyć liczne motywy zaczerpnięte z architektury starożytnej Grecji i Rzymu.

W 1898 roku swoją działalność przenieśli do tego budynku Gajewski i Popowski, którzy byli właścicielami jedynej apteki w Odessie i jej okolicach. Apteka powstała już w 1878. W nowym miejscu została przekształcona w fabrykę farmaceutyczną. Farmacja Gajewskiego i Popowskiego była nie tylko zwykłą pracownią, w której specjaliści mieszali składniki lecznicze, ale było to laboratorium chemiczne, w którym opracowywano nowe formuły i prowadzono prace badawcze. Apteka współpracowała z wiodącymi firmami farmaceutycznymi w Europie.

Apteka miała swoją siedzibę w domu Russova do 2004 roku, w którym budynek uległ sporym zniszczeniom na skutek pożaru. Ściany wewnętrzne spaliły się a dach i wieżyczki zapadły się.

Dom Russova chciano zastąpić nowoczesnym budynkiem, lecz dzięki protestom mieszkańców Odessy władze miasta odrzuciły ten projekt i podjęły prace konserwatorskie, które zakończyły się w 2019 roku.

 

Trasa zwiedzania „Śladem Polaków w Odessie” powstała w ramach projektu „Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość” realizowanego przez XXI liceum ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Warszawie i Stowarzyszenie Polska Nuta w Odessie finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.