Przejdź do treści
Nie masz konta?
Zarejestruj się i zdobywaj wyjątkowe nagrody!
Dom Leona Grauera (Dzielnica Bankowa)

Dom Leona Grauera (Dzielnica Bankowa)

Dom Leona Grauera (Dzielnica Bankowa) (ul. Szaszkiewicza 2)

Jest to drugi dom „Dzielnicy Bankowej”, który został oddany do użytku w 1905 roku jako trzypiętrowa kamienica Leona Grauera, zbudowany przez inżyniera Jana Kudelskiego. Miał to być czteropiętrowy, elektyfikowany dom z windą. W końcu powstał trzypiętrowy dom bez windy. Jedynym wyjątkiem była elektryczność, przez co kamienice nazwano „pierwszy dom mieszkalny z oświetleniem elektrycznym”. W domu Grauera były pomieszczenia mieszkalne, a na dole znajdowały się różne firmy.

Dziś mieszczą się w nim: siedziba Zarządu Architektury Iwano-Frankiwskiej Państwowej Administracji Obwodowej, Karpackie Centrum Ukraińskiej Akademii Architektury, dom jubilerski oraz zakłady gastronomiczne. Budynek stoi na rogu ulic Nezałeżnosti i Szaszkiewicza.

O projekcie

Informacje ogólne

Głos historii to inicjatywa Fundacji Wolne Dźwięki, której celem jest upowszechnienie historii wydarzeń oraz uczczenie pamięci ofiar II Wojny Światowej i czasów represji PRL. Jej zadaniem jest odwrócenie naszej uwagi od codziennego pędu i zwrócenie jej w kierunku zdarzeń, które ukształtowały teraźniejszość. Pomóc ma tym specjalnie stworzony system audiodeskrypcji historycznych.

Jak korzystać?

Przy wybranych miejscach pamięci umieszczone zostały tabliczki z kodami QR, po zeskanowaniu których zostajemy przekierowani do dokładnego opisu upamiętnionych wydarzeń oraz ich zapisu audio. Kod QR możemy zeskanować za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego, na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja.

Czym jest kod QR?

Kod QR to kwadratowy kod kreskowy pozwalający na zapisanie dużej ilości danych.

Polecane skanery kodów QR

QR Scanner [Android]
Download
QR Scanner [iOS]
Download

Partnerzy

Konkursy