Przejdź do treści
Nie masz konta?
Zarejestruj się i zdobywaj wyjątkowe nagrody!
Najstarsza apteka w dawnym Stanisławowie

Najstarsza apteka w dawnym Stanisławowie

Najstarsza apteka w dawnym Stanisławowie (ul. Szeremety 2)

W czasach Rzeczypospolitej mieszkańcy Stanisławowa kupowali leki po domach prywatnych farmaceutów. Była też apteka, prowadzona przez jezuitów. Nie wiadomo jednak, czy była ona dostępna dla wszystkich, czy była jedynie apteką zakonną.

Pierwsza klasyczna apteka została otwarta w mieście już w okresie austriackim w roku 1777 i nosiła nazwę „Pod kotwicą”. Tę właśnie datę w swoich reklamach na łamach Kuriera Stanisławowskiego podaje jej właściciel Alfred Bail. Wprawdzie w XVIII w. nie należała do niego i mieściła się już w zupełnie innym miejscu.

Około 30 lat temu w fundamencie tego budynku znaleziono dużo zwęglonych kości. Wezwano lekarzy, archeologów i na wszelki wypadek policję. Fachowcy ustalili, że są to koście zwierząt domowych. Ale kto je zabił i po co? Jak się okazało nie było tu żadnego przestępstwa, a zawinili wszystkiemu farmaceuci. Sprawa w tym, że znajdowała się tu niegdyś najstarsza stanisławowska apteka. A w owe czasy, w aptekach nie tylko sprzedawano leki, ale również je produkowano. A zwierzęce koście były medykom potrzebne do produkowania węgla aktywnego.

Dawniej nazwy zakładów farmaceutycznych w Galicji zaczynały się od „Pod…”. Np. „pod gwiazdami, aniołami, orłami”.

O projekcie

Informacje ogólne

Głos historii to inicjatywa Fundacji Wolne Dźwięki, której celem jest upowszechnienie historii wydarzeń oraz uczczenie pamięci ofiar II Wojny Światowej i czasów represji PRL. Jej zadaniem jest odwrócenie naszej uwagi od codziennego pędu i zwrócenie jej w kierunku zdarzeń, które ukształtowały teraźniejszość. Pomóc ma tym specjalnie stworzony system audiodeskrypcji historycznych.

Jak korzystać?

Przy wybranych miejscach pamięci umieszczone zostały tabliczki z kodami QR, po zeskanowaniu których zostajemy przekierowani do dokładnego opisu upamiętnionych wydarzeń oraz ich zapisu audio. Kod QR możemy zeskanować za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego, na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja.

Czym jest kod QR?

Kod QR to kwadratowy kod kreskowy pozwalający na zapisanie dużej ilości danych.

Polecane skanery kodów QR

QR Scanner [Android]
Download
QR Scanner [iOS]
Download

Partnerzy

Konkursy