Przejdź do treści
Nie masz konta?
Zarejestruj się i zdobywaj wyjątkowe nagrody!
Dawny hotel „Union”

Dawny hotel „Union”

Dawny hotel „Union” (ul. Nezałeżnosti 2)

Dzisiaj dawny budynek hotelu jest tylko harmonijną częścią szeregu budynków na deptaku. A jeszcze 100 lat temu nowo wybudowany hotel „Union” był dla mieszkańców Stanisławowa prawdziwym cudem, gdyż przed tym w mieście nie było żadnej budowli pięciokondygnacyjnej.

Ówczesne metody budowy nie pozwalały wznosić wysokich budynków. Przełom nastąpił wraz z wynalezieniem żelbetu. Po raz pierwszy technologia, przewidująca wykorzystanie żelbetu, została zastosowana w Stanisławowie przez architekta-inżyniera Fryderyka Janusza podczas budowy hotelu „Union” w 1912 roku. Od samego początku hotel miał być realizacją najbardziej ambitnego projektu budowalnego, ponieważ był on realizowany na zlecenie Stanisława Chowańca, dyrektora Kasy Oszczędnościowej, właściciela drukarni i współwłaściciela gazety „Kurier Stanisławowski”, a także jednego z najbogatszych mieszkańców miasta.

„Union” był nie tylko najwyższym budynkiem w Stanisławowie, lecz także pierwszym budynkiem w mieście wyposażonym w windę elektryczną, która od razu stała się wielką atrakcją dla mieszkańców miasta. Hotel miał również swoją elektrownię, która była pierwszą elektrownią w mieście.

Zdobiące fasadę figury są dziełem rzeźbiarza Mariana Antoniaka.

Opowiada się, że K. Hauswald, który był sąsiadem rodziny S. Chowańca, po prostu pękał z zazdrości, więc zwrócił się do architekta F. Janusza z prośbą o zaprojektowanie takiego samego albo przynajmniej nie gorszego budynku. Wyniki realizacji projektu widzimy naprzeciwko – jest to pięciokondygnacyjna kamienica nr 11, wybudowana w 1913 roku, zaledwie rok po wybudowaniu „Union”. Nie ma więc nic dziwnego, że figury na fasadzie budynku K. Hauswalda są także dziełem rzeźbiarza Mariana Antoniaka.

O projekcie

Informacje ogólne

Głos historii to inicjatywa Fundacji Wolne Dźwięki, której celem jest upowszechnienie historii wydarzeń oraz uczczenie pamięci ofiar II Wojny Światowej i czasów represji PRL. Jej zadaniem jest odwrócenie naszej uwagi od codziennego pędu i zwrócenie jej w kierunku zdarzeń, które ukształtowały teraźniejszość. Pomóc ma tym specjalnie stworzony system audiodeskrypcji historycznych.

Jak korzystać?

Przy wybranych miejscach pamięci umieszczone zostały tabliczki z kodami QR, po zeskanowaniu których zostajemy przekierowani do dokładnego opisu upamiętnionych wydarzeń oraz ich zapisu audio. Kod QR możemy zeskanować za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego, na którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja.

Czym jest kod QR?

Kod QR to kwadratowy kod kreskowy pozwalający na zapisanie dużej ilości danych.

Polecane skanery kodów QR

QR Scanner [Android]
Download
QR Scanner [iOS]
Download

Partnerzy

Konkursy