Kamień Pamięci Katynia (Podwale)
Wiosną 1940, decyzją władz ZSRR zamordowano strzałem w tył głowy ponad 20 tysięcy obywateli Polski. Byli to głównie oficerowie Wojska Polskiego, lecz także przedstawiciele inteligencji min. prawnicy, lekarze, urzędnicy państwowi. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach. Zbrodnia ta była przez sowietów ukrywana. Rodziny zamordowanych nie posiadały żadnych informacji na temat ich losów. Dochodziły ich tylko pogłoski na temat tego, co stało się z jeńcami radzieckich obozów. W grudniu 1941 r. wyjaśnień na temat tego, co dzieje się z polskimi oficerami domagał się generał Sikorski. Stalin jednak kłamał i uchylał się od udzielania odpowiedzi.
Zbiorowe groby Polaków zostały jednak odkryte przez Niemców i od 1943 roku prowadzono prace ekshumacyjne przy obecności Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Szerzono jednak „kłamstwo katyńskie”. Sowieci kłamali na temat czasu dokonania mordu, a o zbrodnię oskarżali Niemców. Po II Wojnie Światowej, gdy Polska znalazła się w strefie wpływów radzieckich- fakty dotyczące zbrodni katyńskiej nadal były fałszowane.
Pomnik zwany Kamieniem Katyńskim upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Renesa powstał dzięki staraniom polonii amerykańskiej, w tym pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.