Pomnik Tadeusza Kościuszki (pl. Żelaznej Bramy)
Pomnik Tadeusza Kościuszki – bohatera dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego jest kopią pomnika który od 1910 roku stoi w Waszyngtonie. Postać Tadeusza Kościuszki została przedstawiona w stroju amerykańskiego generała z planem fortyfikacji Saratogi w dłoni. Po prawej stronie widzimy przedstawienie kosyniera, będące przypomnieniem bitwy pod Racławicami, zaś po lewej upamiętnienie bitwy pod Saratogą, która została wygrana przez siły kolonistów amerykańskich, m.in. dzięki fortyfikacjom opracowanym przez Tadeusza Kościuszkę.
Intencje inicjatorów upamiętnienia Tadeusza Kościuszki dobrze oddaje przemówienia Prof. Mariana Marka Drozdowskiego, prezesa Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, wygłoszone podczas odsłonięcia pomnika. Oto jego fragmenty:
„Nasz warszawski pomnik przypominać będzie kolejnym pokoleniom, zwycięską bitwę warszawską stoczoną 17-18 kwietnia 1794 r. z wojskami rosyjskim, długotrwałą obronę stolicy pod dowództwem Naczelnika od 10 lipca – do 6 września tegoż roku i rzeź Pragi w dniu 4 listopada 1794 r. dokonaną przez żołnierzy Suworowa. Będzie przypomnieniem powołania przez Naczelnika Pułku Lekkokonnych Izraelitów, po dowództwem Berka Joselewicza. Będzie przypomnieniem działań Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który ożywił tradycję Kościuszkowską, przyjął po nim tytuł i zorganizował 19 października 1919 r. Święto Zjednoczenia Armii Polskiej przy sarkofagu Kościuszki na Wawelu. Będzie przypomnieniem wojny polsko bolszewickiej 1919-1920 z udziałem amerykańskiej eskadry lotniczej im. Tadeusza Kościuszki i Powstania Warszawskiego 1944 r., które doświadczyło z jednej strony zbrodni hitlerowskich, a z drugiej strony cynicznej politycznej gry Stalina-wielbiciela Suworowa. Pomnik przypominać będzie oddziały partyzanckie niosące imię Tadeusza Kościuszki, bohaterski dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki, zasłużony w bitwie o Wielka Brytanię i Pierwszą Dywizję Piechoty Wojska Polskiego, jego imienia, walczącą od Lenino do Berlina.”