Tablica upamiętniająca akcję na aptekę Wendego (ul. Krakowskie Przedmieście 55)
Lipiec 1944 r. to gorący czas dla podziemia przygotowującego się do Powstania w Warszawie. Oprócz broni, żołnierzom niezbędne były leki, środki opatrunkowe i sprzęt chirurgiczny dla służb sanitarnych. Przedwojenna apteka Wendego przy ul. Krakowskie Przedmieście 55 w czasie okupacji przeznaczona była wyłącznie dla Niemców, a w jej piwnicach składowane były zapasy medykamentów dla niemieckich szpitali polowych. Bezpośrednie sąsiedztwo: SS, Wermachtu i policji sprawiało, że akcja na aptekę była bardzo trudną i niebezpieczną operacją. Akcja w wykonaniu grupy bojowej IV plutonu I kompanii Batalionu AK „Parasol” rozpoczęła się o godz. 5:45 rano 10 lipca 1944 r. Dowódca Janusz Brochwicz ps. „Gryf” po sterroryzowaniu i unieszkodliwieniu aptekarza wpuścił do środka kolegów
z oddziału. Przy wejściu do apteki zaparkowała ciężarówka, do której przenoszono lekarstwa i środki opatrunkowe. O 6:38 ciężarówka odjechała, a żołnierze rozeszli się. Brawurowa akcja zakończyła się sukcesem, a zdobyte medykamenty okazały się bezcenne w czasie Powstania Warszawskiego.
W miejscu, gdzie znajdowała się apteka Wendego, w 2009 r. odsłonięto tablicę pamiątkową. W ceremonii jej odsłonięcia wziął udział dowódca akcji – gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf” (1920-2017).