Kamień Pamięci Konstytucji 3-go maja (Park Traugutta, od strony ul. Sanguszki)
Kamień upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3-go Maja 1791 r. oraz pierwsze obchody Święta Narodowego 3-go Maja w odradzającej się po 123 latach niewoli Ojczyźnie.
Konstytucja 3-go Maja 1791 r. regulowała ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, drugą na świecie. W okresie niewoli Konstytucja stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej. 3 maja 1919 r. po raz pierwszy w wolnej Rzeczypospolitej uroczyście obchodzono Święto Narodowe 3-go Maja. Na stokach cytadeli, tam gdzie wznosi się krzyż upamiętniający śmierć bohatera Powstania Styczniowego Romualda Traugutta, kard. Aleksander Kakowski odprawił uroczystą mszę św., w której uczestniczył Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, ministrowie rządu, gen. Józef Haller i inni.
75 lat później w 1994 r. z inicjatywy Kręgu Pamięci Narodowej pamiątkowym głazem w parku Traugutta uczczono zarówno uchwalenie Konstytucji jak i pierwsze uroczyste obchody Święta Narodowego 3-go Maja.