Pomnik Bohaterów Warszawy „Nike” (ul. Nowy Przejazd, róg al. Solidarności)
Pomnik przedstawia półleżącą postać wznoszącej się kobiety – bogini zwycięstwa z mieczem uniesionym nad głową. Na cokole znajduje się inskrypcja „Bohaterom Warszawy 1939-1945”. Pomnik upamiętnia wszystkich, którzy zginęli w Warszawie podczas niemieckiej okupacji: uczestników obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., uczestników obydwu powstań − Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego − oraz ofiary terroru niemieckiego w okupowanej stolicy.
Skomplikowane są losy jego powstawania. Po śmierci Stalina na fali odwilży październikowej 1956 r. w Warszawie pojawiła się idea upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego. Po licznych konkursach wyłoniono projekt zespołu Mariana Koniecznego. Komunistyczne władze piętrzyły trudności, budowa odwlekała się w czasie, a ostateczny projekt różnił się znacznie od zwycięskiej wersji przedstawionej w konkursie. Z otoczenia pomnika usunięto elementy kojarzące się z barykadami i Powstaniem.
„Nike” nazwano pomnikiem Bohaterów Warszawy, a nie Powstańców Warszawskich tak jak chcieli tego warszawiacy. Datę jego odsłonięcia przesunięto z 1 sierpnia na 20 lipca 1964 r. właśnie po to, by nie kojarzył się z Powstaniem. Pomnik pierwotnie stał na Placu Teatralnym. Dopiero w 1995 r. w trakcie rekonstrukcji północnej pierzei pl. Teatralnego został zdemontowany i ustawiony w bardziej korzystnym miejscu – niedaleko wjazdu do tunelu Trasy W-Z.