Pomnik Stefana Roweckiego „GROTA” (ul. Chopina, róg al. Ujazdowskich)
Generał Stefan Rowecki „Grot” (1895-1944) był twórcą i dowódcą Armii Krajowej, podziemnego wojska polskiego w okupowanym kraju. To najważniejsza osoba w hierarchii polskiej konspiracji. Walczył w Legionach Polskich, był jednym z najmłodszych wiekiem oficerów I Brygady pod komendą Józefa Piłsudskiego. Przeszedł cały szlak legionowych bitew – od ziem Królestwa Polskiego po Wołyń. W listopadzie 1918 r. wstąpił do odrodzonego WP
i brał udział w walkach z bolszewikami. Po odzyskaniu niepodległości był m.in. dowódcą pułku piechoty w Lesznie, a później Brygady „Podole”, elitarnego Korpusu Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 r. dowodził Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. Nie poddał się po przegranej kampanii, kontynuował walkę w konspiracji wojskowej. Na początku października 1939 r. został szefem sztabu i zastępcą dowódcy Służby Zwycięstwu Polski (SZP). Od czerwca 1940 r. był Komendantem Głównym Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). To z jego inicjatywy doszło do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w jednolite wojsko podziemne – Armię Krajową. 14 lutego 1942 r. został jej Komendantem Głównym i był nim do dnia aresztowania przez gestapo w 1943 r. Zginął z rąk Niemców po wybuchu Powstania Warszawskiego, lecz okoliczności jego śmierci nie są znane do dziś. Nie ustalono miejsca pochówku generała, ani też bezpośrednich sprawców zabójstwa. Jak ustalili historycy i prokuratorzy IPN w śledztwie, gen. Stefan Rowecki został zamordowany na rozkaz dowódcy SS Heinricha Himmlera tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego między 2, a 7 sierpnia 1944 r. Egzekucję przeprowadzono prawdopodobnie w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Mord dokonany na oficerze w stopniu generała należał do sytuacji wyjątkowych. W opinii historyków przyczyny tej zemsty należy upatrywać w tym, że gen. Rowecki odmówił jakiegokolwiek współdziałania z Niemcami, a także wezwania AK do zaprzestania walki z nimi.
Za udział w walce o niepodległość Polski oraz dowództwo Armii Krajowej generał Stefan Rowecki został odznaczony wieloma najwyższymi odznaczeniami polskimi, m.in. Krzyżem Virtuti Militari czwartej i piątej klasy, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (dziewięciokrotnie), Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi.
Pomnik według projektu Zbigniewa Mikielewicza i Przemysława Dudziaka został odsłonięty 11 czerwca 2006 r. Powstał on z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK.